صفحه اصلی > آخرین اخبار آزمون ها > پایه ٣ و کاردان های فنی ساختمان   چاپ        ارسال به دوست

نشست خبري برگزاري آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت معماران تجربي مورخ 22و23 خردادماه 93


نشست خبري آقاي دكتر هوائي مدير كل محترم مقررات ملّي ساختمان با حضور سرويس‌هاي خبري رأس ساعت 9 صبح امروز مورخ 19 خرداد 1393 در محل وزارت راه و شهرسازي برگزار گرديد در اين نشست آقاي دكتر هوائي آزمون ورود به حرفه مهندسان ،كاردان‌ها و معماران تجربي را ، بزرگترين آزمون حرفه‌اي كشور بيان كردند كه در مجموع دو نوبت برگزاري آن طي هر سال حدود 300 هزار نفر شركت كننده دارد.

وي با اشاره به اينكه آزمون ياد شده در 7 رشته مهندسي در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، مكانيك، برق، نقشه‌برداري و ترافيك، 6 رشته كارداني در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، مكانيك، برق و نقشه‌برداري و يك رشته ويژه معماران تجربي برگزار خواهد شد ، افزود: در آزموني كه روزهاي 22 و 23 خرداد برگزار خواهد شد ، حدود 150 هزار داوطلب حضور دارند.

مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اعلام اينكه آزمون ورود به حرفه امسال در 37 حوزه اصلي سراسر كشور برگزار مي‌شود ، ادامه داد: براساس تمهيدات انديشيده شده براي رفاه حال داوطلباني كه مركز شهر با شهرستان آنها فاصله زيادي دارد ، امسال در برخي شهرستانها مانند ايرانشهر ، چالوس ، بابلسر ، شاهرود‏‏، جيرفت و پارس آباد نيز حوزه امتحاني داير شده است. هر كدام از 37 حوزه اصلي كه آزمون در آنها برگزار مي‌شود ، داراي چندين زيرحوزه هستند ، تصريح كرد: حوزه تهران با 22324 هزار داوطلب ، بزرگترين و حوزه ايرانشهر با 135 داوطلب ، كوچك‌ترين حوزه آزمون امسال هستند.

آقای دکتر هوائی همچنین اشاره کردند یکی از نکات ویژه‌ای این آزمون که متمایز از سایر آزمونهای علمی و آکادمیک کشور است تنوع و شخصی سازی سوالات می‌باشد که امکان تخلف را از این حیث نزدیک به صفر می‌رساند.

وي اظهار داشت: بخشي از سوالات اين آزمون در سال گذشته و بخش ديگري نيز فروردين امسال توسط كميته هاي متخصص ، بصورت محرمانه طراحي و به قرنطينه سازمان سنجش آموزش كشور منتقل شده است كه طي امروز و فردا با هواپيما و خودرو به حوزه‌هاي برگزاري آزمون‌ ارسال خواهد شد.

مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اينكه آزمون توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار خواهد شد افزود: 31 بازرس ويژه نيز از سوي وزارت راه و شهرسازي به استانها جهت کنترل و نظارت و تهيه گزارش از نحوه برگزاری فرایند آزمون اعزام مي‌شوند.

وي با بيان اينكه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان، كاردانها و معماران تجربي از 10 اسفند سال گذشته آغاز و تا 31 فروردين امسال به صورت الكترونيكي ادامه داشت ، تصريح كرد: نتايج اين آزمون نيز تا پايان شهريور ماه از طريق نشاني اينترنتي www.inbr.ir اعلام مي شود و داوطلباني كه حد نصاب 50 درصد را كسب كنند با رعايت ساير شرايط مي توانند پروانه اشتغال به كار در پايه سه را كسب كرده و در سراسر كشور فعاليت كنند.

وي در ادامه به كيفيت ساخت و ساز پس از انقلاب اسلامي اشاره كرد و اظهار داشت: خوشبختانه كشور ساخت و ساز از رشد كيفي خوبي برخوردار بوده تا جايي كه ميزان رعايت مقررات ملي ساختمان در كشور به 90 درصد مي رسد. هرچند اين ميزان نيز راضي كننده نيست و بايد افزايش يابد.

مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با بيان اينكه سازمان نظام مهندسي ساختمان در حال حاضر با حدود 300 هزار نفر عضو بزرگترين مجتمع مهندسي كشور است، گفت: فعاليت اين سازمان به افزايش كيفيت ساخت و ساز در كشور كمك مي كند.

وي افزود: باوجودي كه متأسفانه هنوز در حوزه توليد مصالح ساختماني استانداردهاي اصلي رعايت نمي شوند كه اين موضوع به توان اقتصادي مردم و نبود تنوع مصالح استاندارددر برخي مناطق باز مي گردد ، در مجموع در بخش كنترل ها و اعمال نظارت عاليه بر ساخت و ساز وضعيت مناسبي داريم. در اين زمينه ايشان به اقدامات انجام شده براي گسترش نظارت عاليه و تقويت نيروي انساني براي توسعه مهندسي در كشور اشاره كرد و ادامه داد: علاوه بر 440 نفري كه براي كنترل قانون نظام مهندسي از محل اعتبارات نظارت عاليه در شهرهاي مختلف كشور به كار گرفته شده‌اند ، تلاش مي كنيم سازمان هاي نظام مهندسي نيز با آموزش تحقيق و گسترش به سمت توسعه مهندسي و رعايت هر چه بيشتر اصول حقوق شهروندي گام بردارند.

وي با اشاره به مذاكرات مفيد خود با رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان ، تصريح كرد: چنين سازمان‌هايي بايد در حوزه ي ترويج مقررات ملي ساختمان و توسعه مهندسي و اعتلاي حقوق شهروندي تلاش بيشتري كنند.

مدير كل مقررات ملي ساختمان راه و شهرسازي با تاكيد بر اينكه اين وزارتخانه تمام توان خود براي توسعه مهندسي در كشور بكار گرفته است ، گفت: نظام مهندسي ساختمان نبايد فقط در مركز استانها تمركز فعاليت داشته باشد بلكه بايد حوزه ي فعاليت خود را به همه ي نقاط كشور در شهرها و روستاها گسترش دهد. وي همچنين در رابطه با میزان فعالیت کاردانها اشاره كردند، ما در شهرهای کوچک به دلیل کم بودن تعداد مهندسین می‌توانیم از خدمات کاردانها بیشتر استفاده نماییم ولی در شهرهای بزرگ دنبال این هستیم با اصلاح آئین نامه و قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان میزان مشارکت آنها را در پروژه‌های بزرگ نیز داشته باشیم.

دفتر مقررات ملّي ساختمان


٠٨:٥٢ - سه شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١٣٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: